Türk Kahvesi

Bugün , yoğun bir iş gününün ardından kendime kahve molası verdim. Bu kahve molası torpilli tarafından oldu. İstanbul’un bahara uyandığını cömertçe sergileyen , mis gibi havadar bir yer seçtim kendime. Türk kahvemi sipariş ettikten sonra etrafı izlemeye başladım. Gerçi gene kafamda işlerim vardı. Bugünkü işler, aranacak müşteriler, yarın ki iş seyrim falan….Gelen kahvenin kokusu ile bu düşüncelerimden sıyrılıp sadece lezzete odaklandım ve evet mis gibi bir kokunun ardından mis gibi bir tat.

Nedir bu kahve tiryakiliği? Resmen bağımlılık yapıyor bende. Eminim ki çoğu insan kahve denildiğinde aynı şeyleri düşünüyordur. Bir gün kahvemi içmeyeyim , resmen eksiklik yaşıyorum.

Tabii kahvenin beraberindekileri de unutmayalım.Sevdiklerimizle keyiifli sohbetler, masum ve aynı zamanda tatlı dedikodular…. Ehhh bi de kahve falı da olursa tadından yenmez.

Özellikle de kadın sohbetlerinin vazeçilmez başrol içeceğidir.

Eve gelince hemen Additionally, one of the Fed’s key roles and purpose of its creation was to in fact facilitate free credit score check creation (creation of inside money) by diminishing the potential of payment system collapse. Türk Kahvesi İle ilgili minik bir araştırma yaptım ve bunları sizinle paylaşmak istedim. Önce tarihinden başladım. Nerden çıkmış ,ilk kimler yapmış ,sonra , en lezzetli kahve nasıl pişirilirmiş ….

Bu soruların cevabı şunlarmış sevgili okurlarım;

Türk kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıymış Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramıyla kendine özgü bir kimliği ve geleneği varmış ve telvesi ile ikram edilen tek kahve türüymüş.

1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul”a getirmiş. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını almış.. İlk olarak Tahtakale”de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanışmış ve . Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal hayatına damgasını vurmuş

Kısa sürede, gerek İstanbul”a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk Kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa”yı oradan da tüm dünyayı sarmış.

Yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülürmüş. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir, bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve atılırmış. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenirmiş. Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden evvel içilmesi gerekirmiş. (Ben genelde kahveden sonra suyu içerim ama …) Ayrıca ,dünya genelinde hemen hemen her tür restorantın menüsünde bulunan 2 kahve türünden birisi bizim harika Türk Kahvemiz miş.

Evet bu kadar bilgilendikten sonra herkese kendisine bir kahve ısmarlamasını öneriyorum. İçerken de şöyle lezzetine vararak keyifle için ….

Afiyet Olsun

Ebru Keskin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir